Kamarát mi dávnejšie ukazoval špičkovú hračku do každého terénu FT3 a spoločnosť Panasonic teraz prichádza s novým modelom Panasonic Lumix DMC-FT4. Ide o skutočného odborníka na prežitie aj v tých najnáročnejších prírodných podmienkach. Bear Grylls by mal z neho určite radosť. Pozrime sa teda, čo ponúka a čo dokáže prežiť.
Základné parametre, ktoré potrebujete vedieť
12-megapixelové rozlíšenie je úplne postačujúce. Mnohí už vedia, že tento parameter nie je najdôležitejší pri výbere nového fotoaparátu. Objektív je na tele krásneho kompaktu od firmy Leica a konkrétne DC Vario-Elmar s clonou f3,3-f5,9 a rozsahom 28mm – 128mm. Zoom je na tomto športovcovi pomerne malý, ale v extrémnych podmienkach sa neočakáva, že by ste potrebovali často optický zoom väčší ako 4,6x. Navyše pri digitálnom priblížení dokáže FT4 bez straty kvality obrazu zväčšiť snímku o 2x. Takže v praxi to znamená, že kompakt disponuje zoomom 9,2x, čo už znie oveľa lepšie. O ostrosť pri rozstrasených fotografiách sa stará stabilizátor obrazu OIS. Dokonca by mal zvládnuť aj otrasy pri chôdzi, či jazde autom.
Správny turista potrebuje vedieť viac údajov
O to sa postará zabudovaný GPS modul, ktorý sa stáva čoraz viac hitom v radoch kompaktov. Jednoduché používanie, vďaka ktorému nezabudnete na miesto, kde ste snímku zhotovili. Čo by ste nečakali je určite kompas, výškomer a hĺbkomer. Zabudol som na niečo? Aha barometer!
Tieto funkcie som videl predstavené na NikonDay a ak je to podobné aj u značky Panasonic, tak sa máte na čo tešiť. Môžete sa bez problémov zahrať na Ultimate Survival a to len s jedným prístrojom.
Keď odolný, tak skutočne. Vydrží pád z 2-metrovej výšky, je otužilý voči zime (vraj do -10°C, ale veď ja som s mojou zrkadlovkou fotil aj v -18°C a všetko fungovalo, tak odolný krásavec by mal vydržať ešte viac, no nie?) a neprekáža mu ani dážď, či dokonca množstvo vody v jazere, v ktorom bude dynamický rozsah skutočne pekný a červená rybka v hĺbke, by mala byť aj na fotografií červená. Pretože čím väčšia hĺbka, tým slabšie farby.
Multifunkčný bojovník
Okrem týchto všetkých vlastností dokáže aj nahrávať video (ako inak) vo Full HD 1920 x 1080 pixelov. Chcete mať krásne fotografie oblakov, sledovať ich pohyb, či západ slnka, alebo radšej rozvíjajúci sa kvet? Postavte Lumix DMC-FT4 na statív, nastavte interval snímania, počet snímok a nechajte aparát komponovať. Pri každej snímke si nastaví expozíciu, takže sa nemusíte báť, že bude niektorá fotografia tmavšia alebo presvetlená.
Pomôže vám aj pri snímaní panorám s programom, ktorý vám presne poradí, ako máte nasmerovať hľadáčik. Prípadne z obyčajného objektívu spraví softwareovo drahý tilt-shift objektív/efekt, ktorý sa používa na miniatúry.
3D s jedným objektívom?
No aj to sa dá, ale príde mi to ako márny pokus o nadobudnutie dojmu, že dokáže zhotoviť 3D snímky. Vyberie dve fotografie, ktoré sú podobné (čiže nafotené v sérii za sebou) a prekonvertuje ich do 3D. Nakoľko sú dôveryhodné tieto fotografie natívnemu 3D, budete musieť vyskúšať po jeho zakúpení. Ale aj keby to robilo nepoužiteľné fotky, nebude to chýbať tomuto prístroju. Veď je to predsa dobrodruh a nie najmodernejší priekopník.
Technické špecifikácie
- rozlíšenie: 12,1 Mpx typu CCD
- procesor: Venus Engine FHD
- ohnisková vzdialenosť: 28 – 128 mm
- clona: F3,3 – F5,9
- optický zoom: 4,6 x
- uzávierka: 1/3000 – 60 s
- citlivosť: ISO 100/200/400/800/1600
- video: 1920 x 1080, 17 Mbit/s
- displej: LCD TFT s veľkosťou 2,7″
- interná pamäť: 19MB
- pamäťové karty: SD/SDHC/SDXC
- pripojiteľnosť: microUSB, AV, microHDMI, AP2
- batéria: Li-Ion, 940 mAh, cca 310 snímok
- ostatné: výškomer, hĺbkomer, barometer, GPS
- rozmery: 103,5 x 64 x 26,5 mm
- cena: okolo 300,-EUR
zdroj: letsgodigital