
Bioshock Infinite – Raj, či peklo?
apr 5, 2013
Pamätáte si ešte na tieto herné klasiky?
apr 11, 2013Plánované zastarávanie vecí je v dnešnej dobe viac než bežné. Zdá sa, že je nevyhnutné u každého výrobcu nejakého produktu z dôvodu zvyšovania vlastných ziskov.
Netreba ani dokument, aby sme si to všimli
Určite si aj mladší z vás pamätajú, že staré výrobky boli akési kvalitnejšie. A máte pravdu, nie je to len pocit, je to fakt! Kedysi sa pri navrhovaní výrobku myslelo nato, aby vydržal čo najdlhšie a s čo najmenej poruchami. Súčiastky, komponenty, všetko bolo dostatočne kvalitné, aby vás výrobok mohol „prežiť“.
Ak ste niekedy počuli o kurvítku, tak sa zdá, že naozaj niečo také exituje a nie je to len paradox.
Začalo to žiarovkou
Ako v nasledujúcom videu uvidíte, firmy ako OSRAM a PHILIPS dostali ultimátum vyrábať žiarovky, ktoré vydržia svietiť 1000 hodín. Prečo by mali na to pristúpiť výrobcovia? Je to jednoduché, ak budú svietiť viac, dostanú pokutu. Tak sa začal vyrábať prvý produkt, ktorý aj samotní zamestnanci firiem robili s nepochopením, pretože dovtedy sa riadili heslom, aby vydržali žiarovky čo najdlhšie.
Nylon ako ťažné lano
Slečny na koľko použití máte dnešné „silónky“ ? Jedno? Maximálne dve? A vedeli ste, že kedysi vaša stará mama mohla s nimi ťahať automobil? Polyamidové vlákno bolo tak silné, že roztrhnúť ho bežným nosením bolo takmer nemožné. To všetko sa samozrejme skončilo príchodom komerčnej doby, kedy sa začali vyrábať punčochy, ktoré boli naschvál oslabené, aby boli náchylné na zadrhnutie a vy ste si tým pádom museli kúpiť nové.
Za železnou oponou
Ameriku totálne ovládla komerčná doba a všetky veci začali naberať na poruchovosti a nevydržali viac, ako povinné dva roky od výroby. Tento trend samozrejme nedošiel tak rýchlo za železnú oponu a naďalej sa na východnej strane vyrábali vysokokvalitné veci. Majú vaši starí rodičia ešte chladničku CALEX, Tatramatky a iné výrobky, ktoré dodnes fungujú poriadne? Dizajnovo to možno nespĺňa módne trendy, ale čo na tom, veď fungujú.
Dizajn sa tomu neubránil
Nejde len o plánované zastarávanie vecí technických a materiálnych. Ale aj dizajn je to, prečo sme „nútení“ odhodiť starú vec a kúpiť si novú. Opäť to vzniklo v Amerike, i keď dizajnér, ktorý stal na čele tohto nápadu tvrdí, že tým chcel podporiť predajnosť produktov a dať tak prácu zamestnancov firiem. Možno nenazdajky sa tak prikročilo ku konzumnej dobe aká vládne dnes. Ak výrobok vydrží a funguje, sme podvedome nútení si kúpiť nový model alebo nástupcu, pretože ten starý už nie je trendy. Väčšina z nás podľahne a aj keď daný produkt nepotrebujú, kúpia si ho, pre pocit, že majú najnovšiu vec v danej oblasti. Áno, ja mám tiež rád ten pocit :)
Apple je v tom tiež
Batérie v iPodoch sa nedajú/nedali vymeniť, musíte si kúpiť jednoducho nový. Dokonca nevydržali ani záručnú dobu a odchádzali ešte oveľa skôr. Nie preto, že sa stala niekde chyba, dokázalo sa, že boli navrhnuté tak, aby mali krátku životnosť.
Ak vás táto téma zaujíma, pozrite si tento dokument a dozviete sa vecí, o ktorých všetci tušíme, ale situáciu nedokážeme ovplyvniť.