Prichádza čas Vianoc a koniec veľmi rozpačitého roku 2011. Čo sa v ňom udialo, by sme mohli spísať do dlhých záznamov, no tomu nech sa venujú ľudia, ktorí majú na to čas. My sa pokúsime ukončiť rok čo najlepšie, a to napríklad aj formou krásnych fotografií, ktoré si založíme do albumu so štítkom Silvester.
Najveľkolepejšie ukončenie súčasného roku je bezpochyby ohňostroj a prípitok. Ten sa oplatí zachytiť aj objektívom, pretože to, čo dokážete vykúzliť s časom uzávierky, ľudské oko reálne nikdy neuvidí. Vnímame totiž ohňostroj práve vo chvíli keď vybuchne, keď sa mení, a keď vytvorí krásne obrazce. Vždy je to však len určitá časť alebo fáza výbuchu.
Na fotografii môžeme sledovať celé vyobrazenie. Od výbuchu až po zhasnutie posledných žeravých iskier, ktoré dopadajú až takmer na zem. Nie je to však také jednoduché ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Skúšali ste už fotografovať ohňostroj? Ak máte kompakt nastavený na AUTOmatický režim, ten často vyhodnotí nedostatok svetla a zvolí nočný režim, prípadne do toho ešte dvakrát nastrelí blesk, aby redukoval efekt červených očí.
Na AUTO režim zabudnite. Jedinou možnosťou je buď priorita času (Nikon – S, Canon – Tv) alebo plný manuál (Nikon – M, Canon – M). Pri krátkych časoch je pohyb zachytený ostrejšie, pri dlhších dochádza k pohybovej neostrosti (všetko, čo sa hýbe, bude jemne rozmazané) a o to je pre nás potrebné. Rovnako dôležitý je statív, bez neho len veľmi ťažko udržíte v ruke fotoaparát tak, aby ste ním nepohli a nerozmazali fotografiu. Ešte sa poriadne nabambúšiť, zobrať si so sebou teplý čaj s rumom, dobré nabité baterky (dlhé expozičné časy oveľa viac míňajú batériu), vyčistenú pamäťovú kartu a môžete vyraziť do terénu.
Názorná ukážka, ako by to nemalo vyzerať. Fotografia bola vyhotovená bez statívu, s veľmi krátkym časom a vysokou citlivosťou. To spôsobilo, že sú na nej iba krátke roztrasené bodky svetlice a veľa šumu… dokonca aj drôty pouličného osvetlenia.
© photo by andysynak.com
(čas: 0,3 sek / clona: f 7 / citlivosť: ISO 1250)
Čudovali by ste sa, ale ľahostajný prístup k postaveniu statívu vám môže v dosť značnej miere pokaziť výsledné snímky. Vedľajší efekt statívu je ten, že ľudia vás budú pokladať za profesionálnejšieho fotografa a neopovážia sa behať popred vás, akoby ste boli náhodne fotografujúci turista. Naozaj to funguje. Okrem toho statív eliminuje všetky nežiaduce pohyby, preto by ste naň mali klásť veľký dôraz. Ak chcete vytvoriť dokonalý „systém“ na fotografovanie ohňostrojov mali by ste použiť aj diaľkovú spúšť (káblovú alebo IR).
Rozložte statív na čo najširšiu rozkladaciu polohu, tým zabezpečíte maximálnu stabilitu daného modelu. Drahšie modely majú veľmi pevnú konštrukciu, ale to neznamená, že vynecháte tento krok. Takisto vrchnú vysúvaciu hlavu nevysúvajte do najvyššej polohy. Ak máte nižší statív, radšej sa na tých pár minút fotografovania prikrčte a nevysúvajte ho tak, aby mal statív ťažisko priveľmi vysoko.
Tu je fotografia už s dlhším časom, čo vykreslilo dráhu svetlice, ale v ruke to určite neudržíte a vzniknú vám takéto roztrasené krivky. Z tohto dôvodu je použitie statívu pri ohňostroji nevyhnutné.
© photo by Rachael Purdy
(čas: 2 sek / clona: f 5.6 / citlivosť: ISO 64)
Nastavte samospúšť na pár sekúnd. Oneskorí sa tak vaša reakcia na moment, ktorý chcete zosnímať, ale predíde sa zbytočnému pohnutiu prístroja pri stlačení vstavanej spúšte. Optimálna možnosť je diaľková spúšť. Exponovať začnete hneď po stlačení a zachytíte tak pohyb scény v momente, ktorý ste uznali za najvhodnejší.
Ak budete snímať fotografie v režime priority času, tak clonu vám aparát nastaví automaticky. Ak ste sa ale rozhodli pre manuálny režim, nastavte si clonu (Nikon – A, Canon Av) na vyššie číslo, aby ste do ostrosti trafili aj výbuchy pred alebo za ostriacim bodom. Keďže zvyčajne ohňostroj snímame na oblohe máme voľné pole (oblohu) a teda nám nerušia záber žiadne prvky.
S časom môžete experimentovať, pretože je to to podstatné, čo nám zobrazí ohňostroj v rôznych variáciách. Používajte spravidla dlhšie časy (1 a viac sekúnd), čo spôsobí krásne vykreslené scény.
V tomto prípade statív zabezpečil neroztrasenie pohybu a dobrú ostrosť. Dlhší čas krásne zobrazil priebeh horiacich svetlíc a najnižšia možná citlivosť odstránila šum.
© photo by Spanishale
(čas: 6 sek / clona: f 10 / citlivosť 50)
Zvoľte si predbežnú kompozíciu záberu a pri prvom výbuchu si zaostrite cez autofocus (AF). Keď zaostríte vypnite autofocus, predídete zbytočným problém pri zaostrovaní fotoaparátu zakaždým, keď budete snímať nový záber.
Jeden výbuch je málo, ale množstvo farieb a tvarou už priveľa. Ak nemáte šťastie a nedarí sa vám zachytiť sériu výbuchov existuje riešenie. V prípade ohňostroja nie je fotografia tak citlivá na podexponovanie alebo preexponovanie. Preto si môžete dovoliť nastaviť čas na vlastný úsek. To znamená, že koľko budete držať spúšť, tak dlho sa bude snímať záber. Keď uznáte za vhodné, stačí jednoducho spúšť pustiť a komora sa zatvorí. Nastavíte to jednoducho posuvným kolieskom. Prejdete až za hranicu 30 sekúnd a na displeji sa vám zobrazí slovo „bulb“.
ISO nastavte čo najmenšie, aby ste eliminovali šum na fotografii. Niekedy však aj napriek nastaveniu si fotoaparát pri problémových snímkach „nasilu“ ISO zvýši. Vypnete to v nastaveniach:
Menu -> Shooting menu -> ISO sensitivity -> auto cotrol: off
Aká bude výsledná fotografia? To už je dosť individuálna záležitosť a závisí od náhody. Počas strieľania ohňostroja neviete, ako bude vyzerať snímaná scéna, preto je to všetko formou pokus omyl.
Krásna ukážka toho, ako by mala fotografia vyzerať :)
© photo by Flash-screen
Ak chcete príjemnú a mrazivú atmosféru umocniť, vložte do záberu aj okolie a ľudí. Určite to snímke len pomôže k dotvoreniu výsledného efektu. Pozor však na stanovenie vhodného miesta. Dbajte nato, aby vám vo výhľade nebránili drôty, stožiare, ani stĺpy pouličného osvetlenia.
Ešte spomeniem, že najlepšie fotografie sa vám podaria na začiatku ohňostroja. Pretože čím dlhšie svetlice vybuchujú produkujú tým viac dymu. Niekedy to zahmlí váš záber až moc, ale dá sa to využiť aj v prospech vás. Žiara a svetlo sa v dyme zvýrazňuje a farebne tak dodá vašim fotografiám viac šťavy. Len treba nájsť taký kompromis, kedy toho dymu nie je ešte veľa.
Prajem vám veľa dobrých záberov počas celého roka 2012