V našej krajine, Európe, či dokonca na celom svete sa akosi rozmáhajú nepokoje. Získať unikátne fotografie z politických protestov, či z nepokojov, ktoré majú často na svedomí športoví fanúšikovia, je veľmi hodnotné. Dokonca niekedy aj finančne dobre ocenené. Nie vždy však závidíme situácie, ktoré museli fotografi pri vyhotovení snímky podstúpiť.
Pokúsim sa vám preto ukázať pár tipov, ktoré by mohli pomôcť pri krízovej situácii. Samozrejme, že nemusíte ísť fotografovať len do vojnového Iraqu, aby ste tieto rady využili. Možno sa vám niekedy hodia a vtedy si spomeniete, že ste ich čítali na jednom blogu.
Snažte sa splynúť s okolím
Toto je pravidlo, ktoré využívajú hlavne street fotografi, aby boli čo najmenej nápadní. Nikto totiž nemá záujem zbytočne na seba upozorňovať, pokiaľ chce odfotografovať situácie, ktoré sú miestami veľmi chúlostivé a fotografované osoby by sa najradšej skryli pred objektívom. Takéto moemnty sú mnohokrát najlepšie.
© photo by ZORIAH
Ak ste v kultúrne veľmi odlišnej krajine, neobliekajte sa ako ste zvyknutí. Možno práve to je pre domácich výstredné alebo čudné. Snažte sa teda prispôsobiť ich kultúre a naučte sa zopár lokálnych výrazov. Ani neviete, kedy sa môžete dostať do situácie, kedy pomôže obyčajné slovíčko „Prepáčte„. Rovnako dôležité sú pre vás aj „Ďakujem“ (prípadne stačí gesto pohnutím hlavou) alebo „Môžem si vás odfotografovať?“ tiež miestami padne vhod.
Po zosnímaní fotografie neutekajte preč. Vytvára to dojem špehovania a rýchleho úniku. Motajte sa jednoducho po okolí a fotografujte. Ubezpečíte tým osobu, že vám nešlo len o jej portrét, ale o zachytenie celkovej atmosféry v meste. (Samozrejme v ulici, kde lietajú guľky sa nebudete prechádzať!)
Byť sám je nebezpečné!
Ja osobne sa cítim oveľa smelšie, keď fotografujem spoločne s priateľmi. Do cudzej krajiny by som len ťažko šiel sám (hovorím hlavne o rozvojových krajinách). Niekto je možno veľký dobrodruh a chce to skúsiť, ale do toho už moje rady smerovať nechcem. Ide hlavne o fotografovanie.
© photo by Tokyo bittersweet
Nevydávajte sa „do sveta“ s vybitým telefónom. Tým mám na mysli vybehnutie z hotela alebo krátky turistický výlet. Zistíte si čísla, na ktorých vám pomôžu (tiesňové linky). Prípadne čísla na políciu a záchrannú službu. Naozaj neviete, čo sa vám môže prihodiť.
Poznajte miesto, kde fotografujete
Vopred si preštudujte na internete alebo v cestovných kanceláriách, aké sú vo vašej „výletnej“ oblasti možnosti. Kde sú dôležité body a doma si ich v pokoji vyznačte na mape. (Ministerstvo zahraničných vecí, Polícia, Nemocnica, Lekáreň, Miestne kultúrne a iné strediská. Jednoducho všetko, kde môžete v stave núdze hľadať pomoc).
© photo by WithFriendship
Neprichádzajte do zbytočných konfliktov medzi miestnymi. Snažte sa byť pripravení na okamžité riešenie problémov. Niekedy je ústup správnejšia voľba. Hlavne v cudzej krajine si priznajte, že ste do niekoho drgli, ospravedlňte sa… Pri nesúhlase s fotografovaním vymažte fotografovanú osobu z vašej karty pred jej očami a takisto sa ospravedlňte.
Žiadna fotografia nestojí za váš život
Nech už je objekt atraktívny akokoľvek, ak vám hrozí jasna ujma na zdraví alebo dokonca živote, vykašlite sa na tento záber. Nenahradí vám zlomenú ruku, rozbitú hlavu, či prestrelenú nohu. Sami musíte vedieť, kedy je najvyšší čas odísť! Nehovoria to žiadne príručky, ani návody. Jednoducho váš pocit je všetko čo v danej situácii máte. Nedovoľte však adrenalínu potlačiť rozum, ktorý vám už dávno hovorí „Choď preč„.
© photo by Bigpicture
Prajem vám aby ste do zložitých konfliktov nikdy pri fotografovaní neprišli. No keď už nebodaj nastane krízová situácia, držím palce, aby ste sa rozhodli čo najlepšie. Prajem dobré svetlo vo všetkých krajinách.