Nikon Day bol ako vždy zaujímavý. 13. Septembra sa v Žiline uskutočnilo stretnutie všetkých záujemcov o fotografiu. Tentokrát to bolo v spolupráci s portálom ephoto.sk, vďaka čomu sa všetci návštevníci mohli zúčastniť aj malého workshopu. Mňa to teda zaujalo a teraz sa vám to pokúsim priblížiť. Možno sa tam nabudúce stretneme.
Prednášal pán Michal Jurák z Nikonu a uviedol veľkú časť portfólia rovnomennej značky Nikon. Najnovšie zrkadlovky, objektívy a blesky ste si mohli vyskúšať aj na svojich vlastných prístrojoch. Prednášky boli všetky zaujímavé /podrobne nižšie/ a najviac som sa tešil na workshop. Za ephoto.sk tam bol hlavne Jozef Peniak.
Čo všetko ste mohli vyskúšať?
Zrkadlovky a objektívy: D3s, D3x, D300s, D7000, D90, D3100, D5100, 70-200/2.8 VR II, 60/2.8 micro, 24-120/4, 28-300, 18-200DX, 18-55DX, 18-105DX, 55-300DX, 24/1.4, 35/1.4, 85/1.4
blesky: SB400, SB700, SB900
kompakty: AW 100, L23, L120, S1200pj, S3100, S6200, S8200, S9100, P300, P500, P7000 a P7100.
Program
10.30 Otvorenie
Našli sme si miesta a s očakávaním sledovali, čo sa pred nami deje. O necelú pol hodinku, keď sa hala pomaly zapĺňala M. Jurák predstavil novinky v rade kompaktov. Pre mňa nepotrebné informácie, no na moje samotné počudovanie veľmi zaujímavé.
Hovorilo sa o kompakte, ktorý ma v tele zabudovaný projektor a pripojiteľnosť na iPhone. Alebo o vode a páde odolnom prístroji, ktorý sa pred našimi očami skutočne hodil o zem. Farebné prevedenia a celodotykové foťáky tiež neboli najobyčajnešou správou.
12.00 – 13.00 Objektívy a ich vlastnosti (Jozef Peniak)
Prednáška o výbere objektívu, jeho vlastnostiach, ale najmä o praktickom fotografovaní. Približne mi je jasné, aké sú rozdiely medzi objektívmi, a ktoré sa na čo hodia. No z jedného miesta odfotografovať SND s niekoľkými sklami bolo pozoruhodné sledovať.
Prvé to bolo deformované rybie oko. Architektúra vyzerala smiešne, ale na ukážku sa to dá akceptovať. Ďalej superširokouhlé, širokouhlé, základné, tele až supertele objektívy. Všetko z jedného miesta, a tak bolo veľmi jednoduché si predstaviť, ako zobrazuje daný objektív.
Kto má chaos v označení, si tiež prišiel na svoje. Jozef vysvetlil všetky značky objektívov Nikkor, a tak som sa dozvedel viac ako len v poučkách z internetu. Jedným slovom zasvätil nás do problematiky a výberu objektívov.
13.30 – 14.30 Krajinárska fotografia (Michael Jurák)
Na prvý pohľad slabšie vyzerajúca prednáška, veď kto by už dnes nevedel fotiť krajinku? Pacneme scénicky režim s horami a môžeme cvakať jedná radosť. Tak tu, ale môže nastať veľký omyl. Jurák veľmi ukážkovo zobrazil na príkladoch ako to má vyzerať. Každý krajinkár by mal mať okrem /aspoň základnej/ zrkadlovky a objektívu bezpodmienečne statív, diaľkovú spúšť /využiť sa dá aj samospúsť/, ISO nastavené na najmenšiu hodnotu, teda 100, clonu čo najvyššiu a ak sa dá aj polarizačný filter. Samozrejme tá clona platí, ak nemáme v pláne vypichnúť nejaký detail od pozadia. Takto si pekne nakomponujeme a môžeme nerušene čakať na správny moment mrakov a slnka. Pravidlá fotografie sa v krajine často používajú. Zlatý rez alebo pravidlo, že treba skutočne fotiť ráno a podvečer.
Po tom, ako dohovoril Jurák som mal chuť vybehnúť so statívom von a vyskúšať všetko, čo hovoril. Naozaj jeho prejav pôsobil kľudne, podložený bol zábavnými skúsenosťami a príhodami a samozrejme dlhoročnou praxou.
Zhruba spomenul všetko o tom, ako maximálne využiť potenciál vašej techniky v tomto fotografickom žánri. Ako si osvojiť základy správneho exponovania a komponovania. Neoznačil žiadny objektív za vhodný /aj keď najlepší sa mu zdá tele/. No ako v každom štýle veľmi záleží, čo chcete fotografovať. V krajinke sa dajú kopce, lúky, hory… ale aj detail na plot, drevenicu či zver. Používajte teda rôzne objektívy podľa toho, čo chcete dosiahnuť.
15.00 – 15.45 Miniworkshop: základy práce s bleskami Speedlight (Jozef Peniak)
Keďže ja osobne externý blesk mám a už som sa s tým kadečo snažil vykúzliť, bol som veľmi zvedavý, čo nám Jozef povie. Samozrejme začal od úplných základov. Opakovanie je matka múdrosti a potom prišla ta zaujímavejšia časť. V praxi na sympatickej modelke ukázal, ako sa fotí s externým bleskom. Je dôležité správne využívať svetlo blesku, tak aby ste zachovali svetelnú atmosféru. Už samotné porovnanie interného a externého blesku prinieslo pozitívnu zmenu.
Nasledovalo zmäkčovanie svetla cez difúzor na blesku. Tiene boli už plynulejšie, ale stále dosť výrazne. Zavŕšením workshopu bolo osvetlenie modelky interným bleskom, ktorý odpálil externý nasmerovaný na odrazovú dosku, od ktorej sa odrazilo svetlo na fotografovaný objekt. Ostatné odrazené svetlo vrátila druhá odrazka na tmavšiu časť tváre a tým pádom sa vytvoril takmer štúdiový portrét.
Každú fotografiu zobrazil na plátne, a tak sme všetci mohli veľmi pekne pozorovať, ako sa portrét zlepšuje. V zlých svetelných podmienkach aké boli v miestnosti vykúzlil naozaj peknú fotografiu /vzhľadom na cudziu techniku a časové obmedzenie/. Ku koncu ešte padli dva zábery cez dáždnik, čo malo tiež krásny výsledok.
16.00 – 17.00 Bližšie predstavenie zrkadloviek Nikon – D3100, D5100, D7000 (Michael Jurák)
Skutočne už neostával čas na podrobné predstavenie modelov a keďže sa o nich hovorilo počas celého stretnutia, Jurák to v rýchlosti prebehol a popísal tie najzákladnejšie novinky v týchto triedach a rozdiely medzi nimi.
Všetci už boli nedočkaví na žrebovanie cien na konci dňa. Cien bolo dosť. Síce maličkostí, ale vyžrebovaných bolo asi polovica zúčastnených. Od čistiacich sád, po Nikon suveníry, cez tričká /ktoré som vyhral aj ja/ až po prvú cenu, ktorou bol šikovný program Zoner Photo Studio 13 PRO.
V úplnom závere sa každý ešte poobzeral po D3-ke a spokojne šiel domov. Stihol som sa opýtať aj na pár vecí ohľadom D90-tky a odkráčal som aj ja.
Deň to bol naozaj vydarený a neľutujem, že som si voľno z práce vyčerpal práve na toto stretnutie. Chlapci z Nikonu a Ephoto, ďakujeme za super prezentácie, teším sa na ďalší Nikonday v spolupráci s ephoto.
Fotografie: Gabriel Garbár a Jozef Peniak, TIP: pozrite blog Jozefa Peniaka