
Tuning show Rosina 2011 – fotografie
aug 22, 2011
Dead Island: horrory nie sú iba potme [recenzia]
sep 11, 2011Včera som si rozplánoval jeden článok. Fabio Pires, street fotograf z Londýna uverejnil na youtube kontroverzné video jeho štýlu fotografovania. Dnes pri písaní článku som bohužiaľ zistil, že po množstve urážlivých komentárov, ktoré padli na jeho osobu, video odstránil. Nečudujem sa mu, keď ho ľudia označovali za arogantného idiota, ale…
Vymazaním videa vlastne dal za pravdu všetkým, ktorí na neho nadávali. Podobná situácia sa mi stala, keď som publikoval článok Pavel Graus a jeho hlúpe videá. Nemám dôvod vymazať svoj príspevok, keď som ho predtým tak napísal, mal som rovnaký postoj k veci ako teraz. A to aj napriek tomu, že mi prišlo kopu mailov a komentárov o výške IQ, aby som sa uvedomil a iné vulgárne nadávky… Prečo to hovorím? Podobne je to aj s Fabiom.
Je škoda, že video odstránil, pretože rozpútalo vlnu diskusií. A to je len dobré, či už ide o zlú alebo dobrú reklamu. Mnohí by si povedali aha, Fabio Pires: to je ten fotograf, čo fotí v Londýne… Mne sa video páčilo, pretože ukázal ľudom, čo všetko sa dá. Hovoril tam aj o tom, že ľudia v iných mestách sú oveľa konzervatívnejší a nemusí im byť takéto fotenie po chuti. Nevidel som však ani jedného človeka, ktorý by na neho zaútočil /napríklad slovne/, že prečo ho takto fotí.
Vo videu prechádzal uličkami Londýna a na ľudí dosť nevhodným spôsobom „vybehoval“. Skryl sa za roh, vyskočil pred nich spoza notoricky známej červenej telefónnej búdky alebo len tak kráčal priamo oproti nim a v úplnej blízkosti im dal fotoaparát do tváre. Kontroverzné? Arogantné? Prečo?!
Všetci na neho nadávali, ale fotografie mal nezvyčajné a zaujímavé. To práve preto, že ľudí zachytil vo vystrašených grimasách a pri rozličných situáciach. Každá príručka pre street fotografa hovorí, že zo začiatku môžete fotografovať aj s veľkým priblížením. Ale fotografia je potom neosobná a niekedy pôsobí až špionážne. Preto čím ste bližšie pri fotografovanej osobe, cítiť z fotografie osobitú atmosféru a kontakt. To Fabio využíval naplno. Pozrite si jeho portfólio.
Prečo všetci na neho nadávali, keď v Amerike je známy ďalší street fotograf Bruce Gilden, práve tým istým spôsobom fotografovania ako Fabio. K jeho práci spomeniem len toľko, že robí to trošku iným štýlom ako Fabio. Na ľudí síce vybehne, ale základná komunikácia tam je. Fabio Pires totiž človeka odfotil a nepoužil pri tom žiadny zrakový ani slovný kontakt na upokojenie ľudí, že ide o fotografa a nie špióna, či devianta.
Pozrite si video Bruce Gildena, ako fotografuje v uliciach NY.
Ja som párkrát vybehol do ulíc, ale osvedčilo sa mi to, že keď ľudí odfotíte a potom im kývnete alebo priateľsky žmurknete, stačí to na povolenie, že osoba s fotografovaním súhlasí. A ak sa usmeje, nemusíte sa ničoho báť. Niekedy sa dokonca porozprávate a dozviete sa osobné príbehy, ktoré môžete neskôr spomenúť pri popise fotografie vo vašom portfóliu.
Ak máte skúsenosti so street fotografiou, napíšte ich. Kľudne aj nejaký veselý príbeh, rád sa dozviem situácie z mesta, ktoré môžu čakať na každého fotografa.
Prikladám zopár mojich fotografií z mesta Žilina.
neboli nájdené žiadne obrázky