
TIP: Ako zarobiť na fotografiách z Instagramu
jún 27, 2012
20 príkladov portrétovej fotografie pre inšpiráciu
jún 30, 2012To, čo ste doteraz videli v Sci-fi filmoch sa možno stane realitou. Ak sa to podarí, zásluhu na tom bude mať francúzsky architekt Jacques Rougerie. Navrhol totiž extrémny vodný projekt. Mrakodrap prepojený pod hladinou s niečím ako terajšia ponorka. V podstate vytvoril naozaj pozoruhodné dielo, ktoré na svete nemá obdobu – môže to aj fungovať a neostane to len na papieri?
SeaOrbiter
Či už to nazvete loď alebo budovou, ide o plávajúce monštrum, ktoré bude 51 metrov vysoké. Pomenovanie má SeaOrbiter a bude to jediná „vec“ svojho druhu na svete. Pod hladinu sa dokážu potopiť až 2/3 lode a tie majú slúžiť pre personál. V priestoroch kajút nájdu všetko potrebné ma prežitie niekoľkých dní bez potreby vybehnúť na vzduch.
Že architekti myslia nie len na vkusné bývanie je jasné. Zelenú dostávajú rovnako zelené technológie a myslí sa aj na prírodu. Preto toto plavidlo neslúži len na rekreáciu, ale aj na výskumy. Tak ako nikdy doteraz, môžu pozorovať výskumníci morské prostredie, klímu a celkový biologický život v mori. Uľahčené bude aj hľadanie vrakov, či pre niektorých aj lákavých pokladov, ale vráťme sa späť do reality.
Extra podmienky sa dajú využiť aj pre astronautov, ktorí si vyskúšajú stav bez tiaže v špeciálnych komorách plavidla. No nie je to zatiaľ všetko špica? Rozmýšľam akurát, či pocit bezpečia budú pociťovať turisti pri vyhrievaní sa na palube, keď do trupu lode oprú mohutné vlny. Všetky lode sú predsa nízke, kvôli ťažisku. A to práve rieši možnosť potopenia 2/3 plavidla, čo by malo zabezpečiť dosť veľkú stabilitu a bezpečnosť.
Projekt má zabezpečené financovanie v sume 52.700.000 dolárov a výstavba by sa mala začať už koncom tohto roka. Stavba a hlavne grafický dizajn je naozaj špeciálny, uvidíme ako sa to vyvinie a do akej miery bude výsledok totožný s týmto návrhom… ale keď v Dubaji dokázali palmový ostrov, tak prečo nie toto… Ako jediný háčik vidím veľmi veľkú hĺbku ponoru, takže len ťažko sa mu bude kotviť niekde v prístave. Skôr to majstri myslia ako stanicu na sondovanie morských hĺbok.
zdroj: seaorbiter.com, mymodernmet, Daniel Dočekal