Dostupné modely odolných fotoaparátov na trhu odpovedajú na zvýšený dopyt po týchto zariadeniach. Ľuďom už nestačia jednoduché fotografie z dovolenky. Potrebujú akčné snímky s dynamickým pohľadom a atraktívnou kompozíciou. To sa dá dosiahnuť napríklad snímaním spod hladiny, alebo vo vlne krásneho prašanu pri lyžovaní. Preto ani Canon nezaspal a po viac ako 2 rokoch prichádza s novým odolným modelom kompaktu.
S odolnými fotoaparátmi sa roztrhlo vrece
Tento tvarom netradičný kompakt je vhodných takmer do všetkých podmienok, s ktorými sa v bežnom živote stretnete. Nedostal síce najmodernejšie technológie, ktorými mohol byť vybavený, no aj tak je z neho model, ktorému sa oplatí venovať trocha pozornosti.
12Mpx CMOS snímač v spolupráci s procesorom DIGIC 4 si poradia so spracovaním snímky aj v zablatenom teréne, pod vodou, v kope snehu alebo v podobne drasticky sťažených podmienkach. V tele je zabudovaný objektív so 6-timi šošovkami. Jeho rozsah nie je ničím výnimočný a teda je od 28mm do 140mm. Svetelnosť tohto objektívu tiež nepoteší, pretože jej najnižšia hranica je až F3,9 (takže veľký bokeh pri umeleckých detailoch prírody nečakajte) a najvyššia clona je F4,8. Čo musí byť v takýchto fotoaparátoch, je stabilizácia obrazu, pretože je veľmi pravdepodobné, že budete fotografovať v pohybe. Objektív ma teda dvojkrokovú posuvnú stabilizáciu.
Automatické zaostrovanie funguje na báze zaostrovania kontrastom v 9-tich bodoch. Samozrejmosťou je výber ostrenia na stred a rozpoznanie tváre fotografovanej osoby. Automatické zaostrovanie ponuka aj kontinuálne ostrenie, tj. pohybujúceho sa objektu. Ak sa nespoliehate na automatiku, (čo sa v niektorých prípadoch nedá) môžete využiť funkciu manuálneho zaostrovania a dokážete tak zaostriť na najbližšiu vzdialenosť až 1cm.
Ťažké poveternostné podmienky s kompaktom zvládnete bravúrne, no so sveteľnými podmienkami už bude trošku problém. Cistlivosť ISO je v rozsahu 100-3200. Do akej akceptovateľnej hodnoty sa dá horná hranica použiť si netrúfam povedať. No skromný názor vysloviť môžem a to, že si myslím, že pri prekročení nad ISO 1000 bude už na fotografiách dosť viditeľný šum. Ak bude príliš šero, prisvieti vám maličký blesk. Výhra to je len na krátku vzdialenosť cca do 3-4 metrov.
Využiť kompakt namiesto GoPro kamery bude asi problém. Rozlíšenie videa je v skutku postačujúce Full HD (1080i) ale iba pri 24FPS. Spomalené zábery tak budú značne ochudobnené o plvynulosť, no ak si na tom nepotrpíte tak v rýchlosti normálneho prehrávania budú videá natočené touto D20-tkov veľmi slušné.
Ponoriť sa s nim môžete do 10-tich metrov a odolný voči pádu je z 1,5 metrovej výšky. Ak ste nadšený potápač a máte v pláne cez leto potápanie vo väčšej hĺbke, zakúpením vodotesného púzdra sa budete môcť ponoriť do 40m pod hladinu. Rovnako ako u konkurenčnom Panasoniku Lumix FT4 je odolnosť voči chladu stanovená do -10°C.
Technické špecifikácie
- rozlíšenie: 12,1 Mpx typu 1/2,3″ BSI-CMOS
- procesor: Canon DIGIC 4
- ohnisková vzdialenosť: 28 – 140 mm
- clona: F3.9 – F4.8
- optický zoom: 5x
- citlivosť: ISO 100 – 3 200
- video: 1920 x 1080, 24 fps
- displej: 3″ TFT LCD PureColor II, 460-tisíc obrazových bodov
- pamäťové karty: SD/SDHC/SDXC
- pripojiteľnosť: USB 2.0, miniHDMI
- batéria: Li-Ion, výdrž cca. 280 snímok
- ostatné: GPS. Wi-Fi, vodotesnosť, odolnosť voči pádu
- rozmery: 11,2 x 7,1 x 2,8 cm, (228 gramov)
- cena: výrobca zatiaľ nestanovil (ani dostupnosť nie je známa)
Pozrite si ďalšie dva odolné fotoaparáty:
Panasonic Lumix FT4 / SONY Cybershot DSC TX200V
zdroj: etrend, canon