Ako sa podarilo spoločnosti ASUS natlačiť do tela ultrabooku nadupanú grafickú kartu od nVidie, ktorá vám bude herné predstavenie prinášať na 4K displeji sa dozviete v nasledujúcej recenzii venovanej hernému notebooku Asus G501 z rodiny ROG.
Spoločnosť ASUS je jedným z TOP 3 výrobcov notebookov a tvorca najpredávanejších a najúspešnejších základných dosiek na svete. Keď sa k spolupráci pridá americká spoločnosť nVidia, čo v španielčine (envidia) znanemá „závislosť“, tak rozhodne vznikne produkt, ktorý vo vás môže vzbudiť prejavy závislosti.
ROG: Republic of Gamers
Modelová rada produktov od Asusu označená trojicou písmen ROG znamená len jedno: najmodernejšie technológie splňajúce požiadavky náročných používateľov ukryté v krásnom červeno-čiernom dizajne.
Asus G501 patrí práve do tejto triedy. Narozdiel od nenápadného dizajnu vás pohľad do tabuľky s technickými špecifikáciami určite presvedčí o tom, že ide o silného hráča, ktorý si nálepku ROG na krabici zaslúži.
Všedný dizajn toho ukrýva veľa
Pri pohľade na zatvorený herný notebook by ste ani nepovedali, že to je agresívny gamer. Po otvorení už niečo málo naznačuje červené podsvietenie klávesnice, orámovanie červenou linkou okolo displeja a zvýraznená notoricky známa štvorica tlačidiel WASD. Tu už začne každý tušiť, kto má doma na klávesnici najviac zodraté práve tieto tlačidlá, že po zapnutí ho nečaká len bežný výkon notebooku.
Detailný pohľad na telo Asusu G501
Ak ste hneď nepreskočili na technické špecifikácie, tak v tejto časti si ešte zhrnieme vizuál, použitý materiál a spracovanie. To nie je až tak zaujímavé, ale ak sa rozhodujete o kúpe tohto krásavca, určite vás poteší každá jedná informácia.
Pri pohľade na zatvorený notebook zhora, je vidieť krásne logo ROG, ktoré mi pripomína značku oblečenia NoFear. Prvé logo hernej kolekcie ROG bolo písmeno G v tvare kocky, vo viac rozmernom priestore, ktoré malo znázorňovať veľkú hĺbku herného zážitku a množstvo rôznych aspektov hrania.
To sa v roku 2008 redizajnovalo spolu s uvedením dosky Rampage II Extreme na trh. Novou ikonou série Republic of Gamers je logo masky v červenom plášti, ktoré je súčasťou značky od spomínaného roku. Každopádne toto logo vo mne evokuje nahnevané oko dravca, ktoré je pripravené k okamžitému nasadeniu na plný výkon.
Ľavá strana obsahuje konektor na napájanie, mini displayport spolu s HDMI výstupom a jedno USB 3.0.
Pravá strana má ďalšie dva USB 3.0 sloty, miesto pre pamäťovú kartu a samozrejmosťou je 3,5mm jack, kde môžete zapojiť vaše herné ROG slúchadlá, ktoré neodmysliteľne patria k herným nočným komunikáciám s online hráčmi.
Prednú hladkú stranu „narúša“ iba trojica ikoniek s LED indikáciou zapnutia power, nabíjania a aktivity disku.
Zo spodnej strany je okrem štyroch gumových nožičiek a dvojice reproduktorov už len pár nálepok. Prekvapivo nenájdete ani žiadne vetranie. Kade potom dýcha táto beštia, keď sa pri plnom hernom nasadení roztápa až hlaveň vašej zbrane? Nenápadné rebrovanie priamo pod otvoreným displejom musí postačovať na uchladenie všetkých vnútornosti G501-tky.
Asus G501 je vybavený technológiou chladenia Hyper Cool, ktorá ako jasne vyplýva z názvu, chladí naozaj hyperaktívne. Teplo z tela zariadenia odvádza pár tichých, nízkoprofilových ventilátorov s dvojitou vrstvou chladiacich rúrok.
Vďaka tomu môžete mať notebook položený aj na mäkšom podklade. Nehovorím zas, že máte vášho hrdinu preháňať po uliciach San Andreas, zatiaľ čo vy ležíte v posteli pod perinou, ale rozhodne mu nebude prekážať, ak s ním budete hrať na kolenách.
Všimli ste si, že do tenkého tela ultrabooku, ktoré má len 2 cm sa nezmestil LAN kábel? Ako potom zosieťujete na chate počítač s vašimi kamošmi? Priamo v balení je pribalená redukcia z LAN -> USB, takže žiaden strach. Vaše spoločné závody medzi sebou v Need For Speed tak budú bez sekania, ktoré inak internetové zosieťovanie prináša veľmi často.
Otvorme konečne tento herný ultrabook a pozrime sa na to, s čím budete najviac v kontakte. Dotykom to bude klávesnica a očami to bude neuveriteľne ostrý 15,6″ Ultra HD displej, s ktorým však grafická karta mala občas plné ruky práce. Nepredbiehajme ale herné zážitky a dokončíme ešte klávesnicu.
Ako som spomenul na začiatku, jemne odlíšené tlačidlá WASD sú neprehliadnuteľné ako cez deň, tak aj v noci. Samozrejmosťou pri tejto kategórii je aj podsvietenie klávesnice. Akoby ste inak mohli ovládať vášho hrdinu v Dying light, na ktorého striehne v tme nespočetne veľa krvilačných „očí“.
Klávesnica má príjemný zdvih a optimálne mäkkú odozvu. Je to taký zlatý stred. Nie je ani hlučná, ani som nemal z nej pocit „blata“. Takže toto je úplne bez výhrad. Možno mohla mať väčšiu škálu podsvietenia. Má len 3 stupne jasu a to teda úplne vypnuté podsvietenie, stredný výkon a plný svit červených krviniek po tlačidlami. V podstate to stačí, len som asi premaznaný z Macbooku v práci, kde je oveľa viac krokov a večer si to upravujem podľa pocitu.
Touchpad je matný a má relatívne drsný povrch, ale nezaznamenal som problémy pri jeho používaní. Citlivosť bola neutrálna, nebol ani prekvapivo úžasný, ale ani zlý. Hrať sa na ňom určite nebudete, a tak ihneď po zapnutí obsadíte prvé USB vašou hernou myškou. Červené orámovanie okolo touchpadu dotvára dvojicu k tomu orámovaniu okolo displeja. Pravé a ľavé tlačidlo je rozdelené softvérovo, takže je súčasťou jednej plochy touchpadu. Nič čo by robilo problém pri ovládaní notebooku bez myšky.
Vidíte tie jemné odtlačky na povrchu notebooku okolo touchpadu? Snažil som sa ich odstrániť pre potreby fotografovania do tohto článku, ale jednoducho sa rýchlo znova objavujú. Povrch je síce matný a príjemný na dotyk (aj na pohľad, keď je čistý), no odtlačky skrývať nevie.
Celé toto divadlo spolu s vašimi hrami si môžete so sebou nosiť kamkoľvek budete chcieť. Váži totiž len jemnúčko cez 2 kg. Joj, kde sú tie časy, keď môj starý (toho času najvýkonnejší notebook na trhu) vážil viac ako 3 kg a to už je veru na jedno plece dosť. Našťastie sú už nenávratne preč a niekoľkonásobný výkon sa dnes zmestí do tela hrubého ako zápalková krabička.
A ozaj, všimli ste si, že na pravej ani ľavej strane nie je DVD mechanika? Čo je škoda, že sa ju nepodarilo zmestiť do tenkého 15,6″ notebooku, ale musela prenechať miesto pre grafickú kartu a ostatný hardware. Spomínam to preto, lebo väčšinu hier mám na DVD nosičoch, takže som ich musel cez desktopový počítač prehadzovať do Asusu.
Vzletová dráha je čistá, môžeme štartovať
Ak ste si všetko z krabice rozbalili a pripravili na prvotný štart, môžete naštartovať motory. Avšak na vzlet sa ešte nechystajte. Pred využívaním odporúčam rovno bezplatne inovovať na Windows 10. Počítač má predinštalovaný operačný systém Windows 8.1.
Operačný systém beží na SSD časti duálneho disku s veľkosťou 128 GB, takže štart a všetky operácie sú extrémne rýchle. Ak ste si už vo vašom starom notebooku vymenili disk za SSD, viete o čom hovorím. Aj starý počítač chytí pri ňom druhý dych. Ak nie, vyskúšajte nejaké zľavové kódy pre HEJ.sk a zaobstarajte si rýchly SSD disk.
Zvyšné miesto 1000GB je klasický HDD s rýchlosťou 5400ot/min. Takže väčšinu hier aj tak budete nútení ukladať na klasický harddisk, no 1-2 najlepšie hry zmestíte aj na SSD, čo enorme urýchli načítavanie levelov.
Zvukovú kulisu k filmom a hrám majú na starosti dva stereo reproduktory zo spodnej strany značky Bang & Olufsen. Majú kvalitný zvuk, avšak hlboké tóny chýbajú. Je to kvôli absencii subwoofer reproduktora, ktorý nie je ničím výnimočným pri herných alebo prémiových notebookoch.
V počítači nenájdete žiadny zbytočný softvér navyše. Takže si od začiatku môžete do neho nainštalovať len to, čo skutočne potrebujete. Podporu kvalitným reproduktorom robí softvér MaxxAudio – Asus AudioWizard.
Tento softvér umožňuje korekciu hlbokých tónov, výšok a nastaviť si môžete aj ekvalizér. Takže nejaké to zvýraznenie basov docielite, ale samostatnému malému subwooferiku sa to nevyrovná.
Kvalitný zvukový zážitok si však môžete vychutnať z pribalených herných headset slúchadiel. Tieto som na testovanie nedostal, ale vo väčšine balení sa k tomuto hernému ultrabooku nachádzajú, dokonca aj s hernou myškou a krásnym batohom. Všetko pod označením Republic of Gamers.
Na obzore nepriateľské lietadlo, plný výkon!
Neraz som bol na hranici výkonu stíhačky, v ktorej som sa pokúšal prejsť tie najťažšie misie hry H.A.W.X. Boli však momenty, kedy sa už viac nedala páka zatlačiť. Tento moment občas dosiahnete aj na tomto stroji. Avšak majme na pamäti, že táto „stíhačka“ nemá v sebe najvýkonnejšie železo, aké sa dá zohnať a 4K displej je predsalen veľké sústo.
No vo Full HD rozlíšení nestratíte z vašej mapy ani jedného nepriateľa, ktorý by vás pripravil o cenné body z finálneho hodnotenia misie. Nie ste preto ukrátení o zážitok z herných detailov a 4K rozlíšenie môžete stále využiť na menej náročné filmy a fotografie. Kde je obraz neuveriteľne ostrý.
Pri prezeraní surových fotografií som neveril vlastným očiam, aké ostré môžu byť 16MPixelové fotografie zo zrkadlovky. Rozlíšenie UltraHD displeja 3840 x 2160 px je takmer rovnaká veľkosť ako originál fotografie s dĺžkou strany 4000px.
Detailnosť a ostrosť takýchto snímok sa vám bude zdať v prvom momente neuveriteľná. Akoby ste boli priamo na mieste, kde ste to odfotografovali. Na fotografiách z Tatier som prezeral potom z domu každé steblo trávy, každý kameň… Takže v tomto smere má 4K displej v Asuse G501 naozaj zmysel.
Problém ultra rozlíšenia môže nastať pri starých programoch, ktoré nie sú optimalizované na tak veľkú zmenu veľkosti a majú pevne stanovené svoje ovládacie prvky. Napríklad VLC player mal veľmi malinké tlačidlá, iné programy zasa mali niektoré ich súčasti rozmazané. To nie je ale problém notebooku, to je vlastnosť týchto displejov a fakt, že je ešte veľké množstvo programov, ktoré s týmto nerátajú.
Časom sa to ale upraví. Rovnako tak nájsť pekne pozadie v tomto rozlíšení bolo donedávna problém, no už je to čoraz lepšie.
Tlkot srdca počuť, keď je rozrušený…
Pri bežnej práci to je naozaj tichý ultrabook, ktorému spomínané vetranie medzi pántami displeja postačuje. No pri maximálnych detailoch, sa už zadýcha a možno by mu nejaké to rebrovanie pomohlo aj zospodu. Každopádne som mu nezavaril až tak, že by mal väčšie problémy.
Štvorjadrový procesor Intel Core i7-4720HQ s frekvenciou jadier 2,6 GHz je maximálne vyhovujúci vo všetkých smeroch pre bežného hráča. Kto potrebuje ešte väčší dostatok výkonu, môže siahnuť po ďalšom hernom notebooku Asus G751, ktorý má v sebe procesor i7-4870HQ. Ostaňme ale nohami na zemi a pokračujme v útrobách G501-tky.
Ďalšou dôležitou súčasťou „železa“, ktoré sa podieľa na výkone je operačná pamäť RAM. Tá má veľkosť 16GB samozrejmosťou je rýchla kategória DDR3 a pracuje na frekvencii 1600MHz. Pri hre GTA V mi aj po hodinovom hraní v meste nestúpla spotreba vyššie, než na 5,7GB, takže zvyšnej pamäte na ostatné operácie je dostatok. Tiež nie je čo riešiť.
Čo ale najviac ovplyvní rýchlosť vykresľovanie jednotlivých snímkov v hre za sekundu je práve grafická karta. Pri oznámení herného notebooku na testovanie, som sa potešil, že vyskúšam 980-tku, ale Asus G501 má v sebe kartu nVIDIA GeForce GTX 960M 4GB.
Rozdiel medzi nimi je veľmi veľký (v benchmarkoch až dvojnásobný), preto osadili 980-tku do vyššie spomínanej beštie Asusu G751. No pre Full HD hranie je aj 960-tka v „našom“ notebooku výborná. Občas sa stane, že na niektorom hernom titule budete musieť znížiť anisotropické filtrovanie či vypnúť anti-aliasing, ale inak si môžete hneď na začiatku dať hodnoty textúr, detailov a okolia na high, či ultra.
Tabuľka hodnôt FPS pri rôznych hrách | High | Ultra |
Sleeping Dogs | 77.3 | 21.1 |
Guild Wars 2 | 58.2 | 33.5 |
Tomb Raider | 106.8 | 47.9 |
StarCraft II: Heart of the Swarm | 115.6 | 46 |
BioShock Infinite | 104.2 | 41.6 |
Metro: Last Light | 50.8 | 25.7 |
Thief | 43.8 | 24 |
Middle-earth: Shadow of Mordor | 32.6 | 27.1 |
Ryse: Son of Rome | 27.6 | 24.4 |
F1 2014 | 91 | 63 |
Asus G501 ROG: Mad Max settings
Po filmovej predlohe prišla do herného sveta rovnomenná hra Mad Max. Jej optimalizácia je na veľmi vysokej úrovni, takže ju rozbeháte aj na slabších strojoch. 4K rozlíšenie bolo nepoužiteľné a pre grafiku to znamenalo také zníženie vykreslovania FPS, že sa to jednoducho nedalo hrať.
No pri FULL HD rozlíšení ste si mohli dať na maximum všetky dostupné nastavenia a pozapínať dodatočné vylepšenia. Zrazu ste zistili, že na vašom tele, v prašnom slnečnom svete a rovnako aj na aute Magnum Opus je oveľa viac detailov, než ste mohli vidieť na vašom starom PC.
FPS nekleslo pod hodnotu 25, čo je pre ľudské oko stále plynulý pohyb, no herný fajnšmekri si aj tak zakladajú na vyšších číslach a naháňajú každý jeden frame. Vraj dokonca ten rozdiel aj vidia. Ale nebudeme tu potvrdzovať, či vyvrácať mýty.
Dôležité je to, že čím viac FPS, tým väčšia rezerva v prípade, že nastane v hre komplikovaná scéna (výbuch, búračka s množstvom úlomkov a iné). Takéto náročné dianie vám okrajovo zaťaží grafiku a ak sa dostanete pár frame-ov pod 24, už tam trhaný pohyb budete jasne vidieť.
Mad Max fičal s vyššie uvedenými nastaveniami krásne, bez akéhokoľvek zaváhania, či primrznutia. Full HD rozlíšenie, anisotropické filtrovanie textúr na 12 násobku a všetky ostatné nastavenia zapnuté na ich možné maximum.
Asus G501 ROG: GTA V settings
GTA V je oveľa lepšie vyladené, než svet v Liberty City, kde sa Nico Bellic presťahoval za americkým snom v GTA IV. Ale 4K rozlíšenie opäť priveľmi potrápi G501-tku, takže maximálne rozlíšenie, ktoré som použil pre plynulé hranie bolo opäť Full HD (a tak to bude pri väčšine hier).
Na túto veľkosť displeja 15,6″ aj tak úplne stačí Full HD a pri zapnutom vyhladzovaní hrán sú detaily a obrysy postáv stále ostré ako britva. Ostatné detaily nastavené takmer naplno a hrateľnosť bola veľmi dobrá a plynulá.
Technické špecifikácie Asusu G501
- diplej: matný 15.6″ 3840 x 2160 IPS UHD
- procesor: štvorjadrový 2.6GHz Intel Core i7-4720HQ s možnosťou pretaktovania na 3,4GHz pomocou TurboBoost)
- grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 960M 4GB
- operačný systém: Windows 8.1 (inovácia Windows 10)
- pevný disk: 1TB 5400 ot/min + 128 GB SSD
- operačná pamäť: 16 GB DDR3L 1600 MHz SDRAM
- konektivita: 3x USB 3.0, 1x Mini Displayport, 1x HDMI, 1x SD card slot, 3.5mm audio jack, 802.11ac, 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
- batéria: 96Wh, 6 -článková
- rozmery: 38,3 x 25,5 x 2,06 cm
- váha: 2,06 kg
- cena (8.1.2015): cca 1570 EUR
Plusy
- dodávaný s headsetom a hernou myškou
- dobre prenosný (hmotnosť 2 kg)
- jednoduchý ale krásny dizajn
- procesor Intel Core i7 má rezervu
- grafická karta nVidia GTX 960M je postačujúca
- tiché chladenie
- pozorovateľné uhly displeja 178°
- ultra jemné 4K rozlíšenie displeja
- matný displej (v prípade hry vonku)
- čistý zvuk reproduktorov
- pevná jednoliata konštrukcia
Mínusy
- podsvietenie klávesnice má „len“ 2 stupne jasu
- viditeľné odtlačky prstov a dlaní na povrchu
- absencia subwoofer reproduktora
- DVD mechanika by veľmi potešila
- nedostatočná kapacita SSD pre hranie hier
- nevyberateľná batéria (v domácom prostredí)
Asus G501: Záverečné hodnotenie
Najväčšou otázkou pri tomto teste bolo pre mňa rozhodnutie Asusu použiť 4K displej v kombinácii s kartou nVidia GTX 960M, ktorá na hranie hier v tomto rozlíšení nestačí. Využitím by mohlo byť spomínaná práca s fotografiami alebo prehrávanie filmov (tu zas chýba blueray mechanika na filmy). Vôbec by na výkone a hodnotení tohto ultrabooku neubudlo, keby mal len Full HD displej.
Na tomto hernom stroji si zahráte každú dnešnú hru. Možno nie na ULTRA nastaveniach, ale rozhodne s veľmi dobrými detailami. Obrovskou výhodou je prenosnosť tohto zariadenia, vďaka jeho rozmerom. Elegantný a tenký dizajn z neho robia nenápadného spoločníka na cestách, ktorého keď vytiahnete vo vlaku na stolík, môžete pokojne prejsť zopár ďalších levelov vo vašej obľúbenej hre a zabiť tak okrem času aj pár zombíkov.
Za výhodu pokladám aj matný displej, ktorý v prípade notebookov často mení svoju polohu, a tak nebudete musieť riešiť odlesky z okna alebo rozsvietenej lampy vo vašom okolí.
Herného spoločníka si predstavujem s SSD diskom aspoň o veľkosti 256 GB. Loading pauzy sú najnudnejšie miesto v hrách a čakať pri 5400 otáčkovom HDD na načítanie náročných máp – veru chvíľu potrvá. Nehovoriac o tom, že dnešné hry attakujú bežne hranicu veľkosti 60 GB na disku, a to je na 128 gigovom úložisku, kde miesto zaberá navyše operačný systém, naozaj tesné.
Klávesnica s krásnym červeným podsvietením je výborná. Nechýbali mi žiadne tlačidlá, všetky boli na svojom mieste, kde som ich v podvedomí hľadal. Batérii som sa v recenzii podrobne nevenoval, pretože neviem, či pri hernom notebooku to má zmysel. Dve hodiny surfovania na webe, či pozerania filmov zvládnete. Ak sa chcete naplno ponoriť do virtuálneho sveta, aj tak sa pripojíte na nabíjačku.
To, čo mohol mať navyše tento člen rodiny ROG treba vždy zohľadňovať k cene. Natlačiť sa dá do produktu veľa. Musíme však brať na vedomie, že nejde o najvyššiu radu herného notebooku od Asusu. Takže za cenu približne pol druha tisíc eur dostanete procesor Intel Core i7, 16GB RAM, grafiku nVIDIA GTX 960M a možnosť zahrať si ktorúkoľvek hru na vysokých detailoch na ktoromkoľvek mieste na zemi, a to na chvíľu aj bez elektrickej energie. Či je to veľa alebo akurát, už nechám na vás. Ak sa vám to zdá dosť, vyskúšajte nájsť na internete nejaké zľavy na notebooky, kde občas zablúdi aj nejaký výkonnejší herný stroj.
Ďakujem spoločnosti Asus za zapožičanie produktu