
Samsung Galaxy Xcover 3 recenzia
sep 13, 2015
Vytlačte si diplomovú prácu s tými najlepšími tonermi
nov 30, 2015Páčia sa vám praktické rozmery Macbooku, ale ste zvyknutí na Windows a nechcete za ultrabook vyhodiť viac ako tisíc eur? Potom by ste sa mali pozrieť na Asus ZenBook UX305.
V tomto článku vám predstavím balenie, pracovné pohodlie s týmto strojom, jeho výdrž a výkon, no a veľkostne ho porovnám s MacBookom Pro / MacBookom Air.
Unboxing Asus ZenBook UX305
Z veľkej kartónovej krabice vytiahnete tenšiu, graficky prívetivejšiu, ktorej hornú časť jednoducho nadvihnete. Nemá teda žiadne bezpečnostné záhyby proti otvoreniu, a tak je na prenos celkom nepraktická. Ale ultrabook v krabici nosiť nebudete, na to je určené prekvapenie na dne krabice :)
Po otvorení hneď zbadáte hornú stranu ZenBooku cez priesvitnú fóliu a na pravej strane nabíjačku s redukciou na LAN (Gigabitový Ethernet), keďže do tenkého tela UX305 by sa nezmestila.
Pod notebookom sú umiestnené príručky a návod s handričkou na odtlačky prstov a „kravatou“ na stiahnutie káblov. No a to spomínané prekvapenie je v dvojitom dne krabice, kde na vás čaká síce veľmi jednoduchá, ale veľmi praktická taštička alebo ak chcete púzdro.
Tenké, ľahké a pevné telo ZenBooku
Hneď po rozbalení si všimnete dve veci. Krásne hliníkové telo s brúseným vzorom a aj viditeľné odtlačky prstov, ktoré síce nie sú veľmi kontrastné, ale predsa vytvárajú jemné fľaky.
Celý ultrabook je pevný a odolný. Vďaka svojej hrúbke len 12,3 mm a váhe 1,2 kg, vám zapadne medzi zošity v školskej taške úplne ideálne. V brašni do práce nezaberie skoro žiadne miesto, takže komfort pri nosení Asusu UX305 je naozaj veľmi vysoký.
Na pravej strane sa nachádzajú kontrolky zapnutia a nabíjania. Vedľa nich je 3,5mm jack vstup/výstup pre slúchadlá a micro HDMI pre pripojenie externého monitora. Ostáva ešte jedno USB a vstup pre nabíjačku.
Ľavá strana obsahuje slot pre SD karty a ďalšie dva USB konektory. To sú teda celkovo 3x USB 3.0 pre tento malý notebook, čo nemajú ani Macbooky (…a USBčiek nikdy nie je dosť:).
Na spodnej strane sú gumené protišmykové nožičky a po okrajoch osadené reproduktory, ktoré na pozeranie filmu plne postačujú.
Poďme k tomu najhlavnejšiemu. Otvoríme notebook a vidíme veľmi podobnú klávesnicu tej Macbookovej. Tenúčka s nízkym zdvyhom tlačidiel a veľmi príjemnou mäkkou odozvou. Tento mäkší pocit pri písaní sa mi pozdával viac, než aký má Macbook.
Klávesnica a touchpad
Najväčším sklamaním bolo, keď som sa tlačidlom Fn+A snažil zapnúť osvetlenie klávesnice, ale týmto sa zapína automatický jas displeja. Klávesnica bohužiaľ nie je podsvietená, čo je veľká škoda, pretože s takýmto malým drobcom sa dá pracovať kdekoľvek. Pred spaním v posteli, či večer pri telke…no pri slabom osvetlení to už stráca to čaro.
Rozmiestnenie písmen, funkčných kláves aj navigačných tlačidiel mi vyhovovalo. Zvyknutý som asi z Macbooku, ktorý používam v práci. Takže ovládanie klávesnice bez akýchkoľvek výhrad.
Avšak touchpad na Asuse UX305 nie je zďaleka tak dobrý ako na Macbooku. Keďže nemá žiadne hardvérové ľavé a pravé tlačidlo, je klikateľný po celej ploche. Rovnako ako touchpad na Macbooku Air, je pri dolnom okraji klikanie veľmi príjemné, avšak čím ste vyššie, tým musíte na stlačenie vynaložiť väčšiu silu. Takže sa nakoniec pristihnete aj tak ako s prstom ľavej ruky striehnete na dolnom okraji a pravou rukou ovládate kurzor.
Citlivosť je veľmi zvláštna a aj napriek nastavovaniu sa mi nepodarilo trafiť bod, kedy by sa mi to ovládalo dobre. Takže ak si zabudnete myš, budete sa trápiť celý deň, pretože musíte s kurzorom chodiť opatrne, je mierne oneskorený.
Nádherne ostrý displej
Krásne detaily a ostrý obraz, to si všimnete hneď. Na testovanom ZenBooku bol 13.3″ IPS antireflexný displej s LED podsvietením a rozlíšením QHD+ s počtom pixelov 3.200×1.800. Ten stojí cez 1000,- EUR, záleží to od výkonu, pamäti RAM a ostatných parametrov.
Lacnejšie verzia, o ktorej som hovoril v úvode článku stojí 700,-EUR a má tiež pekne hladký displej, akurát s rozlíšením Full HD 1.920×1.080 pixelov. Čo aj tak na 13,3″ palcovú veľkosť bohato postačuje.
Prezeranie fotografií, ktoré ste nafotili na kvalitný fotoaparát, je ale na QHD+ displeji úplne iný zážitok. Všetky detaily sú ostré a budete mať pocit, že vaša zrkadlovka odrazu lepšie zaostruje :).
Všeobecným problémom pri veľkých rozlíšeniach displejov (nie len tohto konkrétneho modelu) je, že mnohé programy nie sú prispôsobené na zmenu DPI, a to sa odrzkadlí na rozmazanom písme alebo veľmi malých ovládacích prvkoch. Napríklad VLC player má ikony Play, Stop a ďalšie veľmi maličké. Iné programy ich majú rozmazané. Postupne však vývojári prispôsobujú svoj softvér aj na veľmi vysoké rozlíšenia.
V malom tele dostatok výkonu
Na to, aký je ZenBook tenučký zmestili do neho celkom slušné komponenty. Napríklad 4 jadrový procesor Intel Core M-5Y71 s frekvenciou 1,2GHz a pasívnym chladením, čo sa odzrkadli na tichom chode, ale možno trochu aj na zvýšenej teplote pri záťaži. Procesor má automatickú možnosť pretaktovať svoje jadrá na 2,9GHz.
Kapacita pamäte RAM DDR3 je 8GB. Takže pri bežnej práci alebo hrách sa k hranici naplnenia ani nedostanete. Nie je to síce vôbec notebook na hry, ale integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 5300 by niečo nenáročné predsa zvládla. V tomto prípade bude lepšie pracovať s Full HD verziou notebooku, pretože QHD+ rozlíšenie je už predsa len veľké sústo.
O veľmi krátku rýchlosť bootovania sa podpíše SSD disk s veľkosťou 256GB. Je to taký spodný limit veľkosti, akú by mal mať pracovný notebook.
Počas otvorení veľkého množstva kariet v prehliadači, pracovaní v balíku Office a prácou v mailovom klientovi – jednoducho plné pracovné nasadenie – je notebook celkom teplý. Ak k tomu pridáte nabíjanie, tak môžete na kovovom tele postrehnúť teplotu okolo 40°C na spodnej strane v miestach, kde je procesor a batéria.
Výdrž batérie
Ultrabooky okrem svojej váhy a dobrej prenosnosti, by mali ponúknuť aj dostatočnú výdrž batérie. Predstavte si, že idete na školenie a celý deň nebudete mať pripojenie na energiu. Vtedy sa hodí každá minúta navyše a QHD+ displej si zoberie svoju zvýšenú spotrebu, oproti lacnejšiemu FullHD bratovi. Čo práve v takýto deň bez možnosti dobíjania môže byť kľúčové.
Približne 6 hodinová výdrž batérie nie je málo, ale od ultrabooku by sme asi čakali trošičku viac, zvlášť, keď si zabudnete doma nabíjačku. Potom budete šetriť percentná batérie všade, kde vás napadne, aby ste vydržali celý pracovný deň bez napájania. Približnú výdrž batérie si môžete pozrieť v nasledujúcich prípadoch:
- 4 hod – vyvážený výkon, jas obrazovky 40%, Wi-Fi zapnutá, sledovanie Youtube
- 5 hod – vyvážený výkon, jas obrazovky 40%, Wi-Fi zapnutá, sledovanie filmu z HDD
- 6 hod – vyvážený výkon, jas obrazovky 40%, Wi-Fi zapnutá, surfovanie na nete
- 7 hod – vyvážený výkon, jas obrazovky 40%, Wi-Fi zapnutá, ľahké prezeranie webu
- 13 hod – šetrenie energie, jas obrazovky 0%, Wi-Fi vypnutá
Asus ZenBook UX305 vs Apple Macbook Air
Ako som vám sľúbil na začiatku, vizuálne si porovnáme tieto dva ultrabooky, aby ste videli rozdiely medzi nimi, keďže ide o relatívne najbližších konkurentov. Ľudia, ktorí hľadajú cca 13″ notebook pre prácu a nie sú pevne rozhodnutí aký operačný systém si vybrať, zvažujú práve tieto dve alternatívy.
Asus ZenBook UX305 vs Apple Macbook Pro
Príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia
Puzdro, ktoré je súčasťou balenia nie je samozrejme nič výnimočné, ale aj drobnosť poteší. Nemusíte si kupovať dodatočne „kozmetiku“ na ochranu a máte rovno po kúpe značkový obal, ktorý presne pasuje a vyzerá naozaj pekne.
Handrička na odtlačky prstov a „kravata“ na sťahovanie káblov sa hodí pri každodennom cestovaní a neustálom používaní zariadenia. Veľa miesta vo vašej taške nezaberie ani praktický adaptér malých rozmerov, či redukcia na pripojenie k ethernetu vo vašej práci.
Technické špecifikácie Asus ZenBook UX305
- procesor: Intel Core M5Y10 1,2GHz / Intel Core i5 5200U / Intel Core i7 5500U
- operačný systém: inovácia na Windows 10
- harddisk: Micron SSD 128GB / 256GB / 512GB
- operačná pamäť: 4GB RAM / 8GB RAM DDR3
- displej: 13.3″ IPS displej s antireflexnou vrstvou a LED podsvietením
- rozlíšenie displeja: Full HD 1.920×1.080 / QHD+ 3.200×1.800
- grafická karta: integrovaná Intel HD Graphics 5300 / 5500
- konektivita: micro HDMI, 3x USB 3.0, 3,5mm audio jack, čítačka SD kariet, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, Ethernet redukcia cez USB
- veľkosť: 324×226×12,3 mm
- hmotnosť: 1,2 kg
- cena: od 700,-EUR za verziu 4GB RAM, 128GB SSD, Full HD displej
- cena: od 1.000-EUR za verziu 8GB RAM, 256GB SSD, QHD+ displej
Plusy
- praktické rozmery (hrúbka 12,3mm)
- hmotnosť 1,2 kg vrátane batérie
- krásny QHD+ displej s antireflexnou vrstvou
- 3x USB 3.0 konektor
- pevné kovové telo
- dostatočne veľká pamäť RAM 8GB
- cena pri modeloch s Full HD rozlíšením
- tiché pasívne chladenie procesora
- rýchly štart systému vďaka SSD diskom
Mínusy
- nepodsvietená klávesnica
- zvláštna odozva touchpadu
- viditeľné odtlačky prstov na celom zariadení
- krásny QHD+ displej je nevýhodou vzhľadom na výdrž batérie
Záverečné zhodnotenie
Asus Zenbook UX305 s QHD+ rozlíšením je verziou, ktorú som ja osobne nevyužil naplno. Grafika na toto rozlíšenie nestačí a batéria zbytočne vyživuje túto obrazovku vzácnou energiou. Preto odporúčam skôr model s rozlíšením Full HD, čo úplne postačuje na jemné detaily a ušetríte cenné minúty z výdrže batérie a dokonca aj nie málo eur. Inak je to veľmi ľahký a kvalitný kus hardvéru.
Najviac mi na UX305 chýbala podsvietená klávesnica. Touchpad so zvláštnou odozvou skôr potrápil, ako potešil, ale pre serióznu prácu predpokladám, že aj tak každý použije externú myš. Vo všetkých iných smeroch bol tento malý notebook od Asusu veľmi dobrý.
Dostupnosť veľkého množstva variantov modelu UX305 naznačuje, že ak viete presne čo potrebujete, vyberiete si najoptimálnejší model. Preferujete dlhšiu výdrž batérie (narážam na viac náročný QHD+ displej), nevyužijete viac ako 4GB RAM a nepotrebujete veľa miesta na disku? Lacnejšia verzia za 700,-EUR vám poskytne mobilitu počas celého dňa na vybavenie všetkých pracovných aktivít.
…alebo sedíte celý deň na stoličke v kancelárii, potrebujete spoľahlivý výkon v každom momente, veľa miesta na dokumenty a výdrž batérie vám bude postačovať na občasné odbehnutie si na poradu, či školenie? Potom sú verzie cez 1000,-EUR, v ktorých nájdete aj špičkové procesory Intel Core i7, či 512GB SSD disky.
Je len na vás, pre ktorú variantu sa rozhodnete…