Tento praktický smartfón od HTC je síce najslabší z novej rady One, ale pri bežnom používaní nepostrehnete ani len na chvíľu, žeby mal s niečím problém. Zalomené telo v spodnej časti veľmi pripomína HTC Hero. Okrem špecifického dizajnu to však plní aj ďalšie dôležité vlastnosti.
Dizajn a hlavné funkcie
Na prvý pohľad si vždy všimneme samotné vyhotovenie zariadenia. To je u V-čka veľmi dobré. Telo je (okrem krytu batérie) celokovové, čo eliminuje vŕzganie pri používaní a vzhľadom nato, že je to rozmerovo menší telefón (120 x 59 x 9,2 mm), si aj s týmto pevným telom udržal hmotnosť 115 gramov. Nosenie vo vačku je vďaka tomu veľmi príjemné – telefón vám nezavadzia.
Spočiatku som nemohol prísť na chuť spomínanému zlomu pod displejom. Používaním som však zistil, že je to celkom praktické pri držaní a rovnako dobré sa vďaka tomu vyberá telefón z vrecka. Zo zadnej strany zlomu je vyberateľný plastový kryt, ktorý slúži na vkladanie SIM kariet a MicroSD pamäťoviek (podpora do veľkosti 32GB).
Batériu pod krytom nenájdete. To preto, že je integrovaná. Viacerí to na telefónoch kritizujú, ale ja som za posledné roky nemenil batériu na žiadnom mojom telefóne. Akurát to ako nevýhodu vidím pri zamrznutí telefónu. Vďaka vytiahnutiu batérie by ste ľahko spravili tvrdý reset. Musím však povedať, že telefón mi nezamrzol počas dvoch týždňov testovania ani raz. Na zadnej strane sa nachádza samozrejme fotoaparát s rozlíšením 5Mpx a počas nočného fotografovania si prisvietíte LED diódou. Predný fotoaparát na videohovory a aplikáciu zrkadlo chýba.
Vrchná strana obsahuje jack konektor 3,5mm pre ľubovoľné slúchadla. Tie originálne od HTC sú maximálne postačujúce a vďaka funkcii beatsaudio (o ktorej si povieme viac neskôr) môžete telefón využívať ako plnohodnotný MP3 prehrávač na cesty autobusom, či doma pri relaxovaní.
Z hornej strany som nespomenul tlačidlo na zapínanie/vypínanie a moju obľúbenú kontrolku LED. Vďaka nej nemusíte telefón prebúdzať a viete, že máte neprijatý hovor, správu, alebo či je telefón už plne nabitý.
Displej
V spodnej časti displeja sa nachádzajú 3 dotykové tlačítka – zľava Späť / Domov / Menu aplikácie. Samotný zobrazovací displej má veľkosť 3,7″ a rozlíšenie 480 x 800 pixelov. Preto sú texty a v podstate aj všetky detaily veľmi hladké a dobre čitateľné. Prezeranie webových stránok s menšími textami je v celku pohodlné.
Ak nebudete mať veľmi „ucapkaný“ displej, tak Super LCD vám pri automatickom jase aj na slnku zobrazí viditeľne každý kút obrazovky. O čom sa však písalo na viacerých stránkach bolo – citlivé pretláčanie displeja. Musím povedať, že aj na tomto konkrétnom testovacom Véčku to tak bolo. Pri silnejšom stlačení na hociktorom mieste (hlavne to robilo na krajoch) sa vám začali farby meniť do dúhových fľakov. Museli ste však použiť naozaj o poznanie silnejší tlak prstom ako pri bežnom používaní. Ja som to postrehol jedine, keď som to skúšal, či to tak naozaj je. Niektorí majitelia tvrdia, že tento problém vôbec nemajú ani pri veľmi silnom tlaku.
Podanie farieb malo Véčko trochu nereálne. Niektoré odtiene modrej mierne zachádzali do ružového, či fialového nádychu. Opäť to nie je citeľné pri bežnom používaní. Zbadal som to, keď som kontroloval rovnakú fotografiu na rôznych displejoch telefónov.
Výkon a technické parametre
Ako som na začiatku spomenul, tak ide naozaj o najslabší model z radu One. Ale berme ohľad na to, že rada One je tá najlepšia. Preto HTC One V má v porovnaní s bežnými smartfónmi strednej triedy veľmi výkonné hardvérové zostavenie. Poďme sa nato pozrieť.
Možno by ste už v rade One čakali všetko 2-jadrové procáky, no Snapdragon s jedným jadrom a frekvenciou 1 GHz úplne tomuto telíčku postačuje. Možno tomu pomáha aj architektúra ARMv7. Pamäť RAM 512MB nie je nijako prekvapujúca no stále postačuje. Aj mierne náročnejšie hry podporuje grafický čip Andreno 205 – takže sa nemusíte báť, že by ste si niečo nezahrali, samozrejme až na hry, ktoré potrebujú dve jadrá. Vďaka týmto parametrom je pohyb po HTC Sense plynulý a bez sekania, aj keď na pozadí beží viacero aplikácií. Jednoducho, kým to nepreháňate, tak telefón všetko zvláda.
Vnútorná pamäť Véčka je 4GB + MicroSD karty + k radám One teraz dostanete cloudový priestor od známeho Dropboxu vo veľkosťi 23GB. Preto núdza o priestor nebude. Budete ho vypĺňať hlavne, keď začnete využívať telefón ako MP3 prehrávač.
Výdrž batérie v dnešných smartfónoch je priemerne jeden deň pri plnom využívaní. To znamená nepretržitý internet, multimédia a práca. Mne sa podarili s Véčkom dosiahnuť krásne čísla, ktoré prevyšovali až dva dni (v extrémnych prípadoch som dosiahol až 4). Pri veľmi intenzívnom využívaní to bolo značne menej. Ale nový telefón treba vždy poriadne vyskúšať a „vyhrať“ sa s ním. Po týždni, možno dvoch už ho budeme využívať iba na potrebné veci, a tak sa nám život batérie zdanlivo predĺži. K dlhšiemu času bez nabitia dopomohla batéria 1500 mAh a menší displej 3,7″, ktorý nie je až tak náročný na výdrž ako veľké obrazovky nad 4″.
Používateľské prostredie a aplikácie
Priamo z výroby je nainštalovaný v telefóne operačný systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich a aj HTC Sense v najnovšej verzii 4. Používateľské prostredie je teda takmer rovnaké ako pri najvyšších modeloch One X a One S. Líši sa len v maličkých detailoch, ktoré Véčku chýbajú.
Nezaznamenal som žiadne problémy s plynulosťou ani iné chyby, ktoré by negatívne ovplyvňovali prácu na tomto zariadení. Predinštalovaný Dropbox a mnohé ďalšie aplikácie ocenia hlavne nenároční používatelia, ktorí s telefónom pracujú ihneď po kúpe, bez inštalácie ďalších doplnkov, widgetov a utilít. Nechýba tam ani počítadlo dát, a tak máte svoje presurfované „megabajty“ pod kontrolou.
Na zamykacej obrazovke si môžete vložiť ľubovoľné rýchle odkazy, zmeniť štýl zobrazovania na pozadie, hodiny, friend stream a iné. Toto ale už je známe aj z predchádzajúcich verzií prostredia Sense.
Cestovateľov najviac poteší režim Auto (Car), ktorý je prispôsobený na horizontálny držiak ako v prípade GPS. V tomto režime môžete telefonovať (je to pohodlné, pretože sú klávesy dostatočne veľké a počas jazdy sa neprekliknete), používať navigáciu, počúvať hudbu alebo rádio.
Prostredie HTC Sense 4 je jedno z najlepších, ktoré môžete na telefónoch s Androidom mať. Všetko je rozmiestnené intuitívne a tak, aby sa telefón aj s relatívne menšou obrazovkou ovládal dobre aj ľudom s hrubšími prstami.
Beats Audio
Pamätám si kedysi na SonyEricssony s označením Walkman. Mali gumené slúchadlá a prepracovaný ekvalizér, ktorý z telefónu spravil naozaj použiteľný prehrávač hudby. Podobnú revolúciu medzi smartfónmi malo priniesť aj BeatsAudio. Ide o zaujímavé vylepšenie hudby na niekoľkých úrovniach (viď obrázok nižšie). Škoda len, že HTC prestalo dávať k telefónom špeciálne gumové sluchátka beatsaudio -> čítaj viac.
Inak to celkom dobre vyladí počúvanie a zlepší dojem z prehrávanej hudby. Avšak predpokladám, že naozaj veľkí nadšenci majú vlastné prehrávače a drahé slúchadlá. No nič im nebráni v tom si ich pripojiť cez 3,5mm jack aj na HTC One V. Myslím, že s prehrávaním hudby si slušne poradí a nemusia so sebou ťahať dve zariadenia.
Hudobný prehrávač je vydarený. Vďaka widgetu na pracovnej ploche dokážete rýchlo a pohodlne ovládať pesničky. Filtrovanie súborov MP3 si môžete zoradiť vo viacerých úrovniach, napríklad všetky skladby, podľa albumu alebo iba podľa autora a podobne. Rovnako máte na výber nastavenia zvuku ako je Rock, Pop a podobne. Samotné vylepšenie zvuku BeatsAudio ponúka na výber 4 možnosti.
Hodnotím preto počúvanie hudby pomocou Véčka od HTC veľmi dobre. Mne osobne by samostatný prehrávač MP3 nechýbal a využíval by som iba telefón.
Fotografie a video
Ja si myslím, že pri fotoaparátoch na smartfónoch stačí hodnotenie zlý / dobrý. Pretože nikdy to nebude fotografovať ako fotoaparát a na upresnenie si, ako je na tom daný model stačí povedať toto.
Aj keď parametre ako clona F2.0 a ohnisko 28 mm niečo o samotnom objektíve (respektíve šošovke) povedia, spomeniem vám ešte aj ďalšie vlastnosti. Napríklad technológia ImageSense by mala pomôcť k zhotovovaniu ešte rýchlejších fotografií. Predsa len tie mobily majú pri fotení veľkú odozvu.
Podľa mňa celkom zbytočné sú v telefóne funkcie ako ISO a vyváženie bielej. Náročnejší užívateľ bude fotografovať s ozajstným fotoaparátom a naopak ten bežný používateľ asi nikdy nenastaví tieto parametre ručne, ale nechá všetko na automatiku. Ale sú tam, tak som ich spomenul. Ďalšie „fičúrky“ ako rozpoznanie úsmevu, tvárí, funkcia HDR, panoráma a iné scénické režimy, ktoré poznáme z kompaktov (krajina, makro, portrét…) už sú o niečo užitočnejšie.
Zaujímavou funkciou vo videu je možnosť snímania fotografie. Ako aj pri nahrávaní, tak aj pri samotnom prezeraní videa môžete kedykoľvek stlačením spúšte zhotoviť fotografiu. Klasické HD video v rozlíšení 720p je pomerne kvalitné aj pri prechode z tmavých do svetlých scén.
Fotografie a video má HTC One V na veľmi slušnej úrovni. Keď si zabudnete na výlet zobrať fotoaparát, tak si s telefónom pri skromnosti vystačíte a neodídete bez digitálnej pamiatky.
Zhrnutie
Najviac sa mi na HTC One V páčila výdrž batérie a pohodlné nosenie vďaka jeho veľkosti a váhe. Batériu menej namáha jednojadrový procesor a menší displej. Komu nevadí, že na úkor výkonu bude mať dlhšiu dobu používania na jedno nabitie, tak tento telefón je pre neho dobrou voľbou. Samotný výkon však nemôžem hodnotiť záporne, toho sa zas nebojte.
Kvalitné vyhotovenie vám dáva pocit, že v ruke držíte naozaj prepracovaný telefón a k umocneniu pocitu dopomáha aj softvérové riešenie a výbava. Véčko musí bežnému používateľovi postačovať vo všetkých smeroch.
Orientačná cena: od 260,- EUR (7.9.2012)
Plusy
- Výdrž batéria pohodlne 2 dni
- Vylepšenie zvuku BeatsAudio
- Nadstavba HTC Sense 4
- Celokovové pevné telo
- Dropbox uložisko +23GB
- Lomený dizajn spodnej časti (naozaj si na to zvyknete)
- Rozlíšenie displeja 480 x 800 bodov
- Fotoaparát je na dobrej úrovni
Mínusy
- Pri silnejšom stlačení farebné fľaky na displeji (niektoré kusy)
- Absencia BeatsAudio slúchadiel v balení
- Zvláštne podanie farieb displeja (možno iba na testovanom kuse)
- RAM 512MB (postačuje, ale väčšia by potešila)
Ďakujem spoločnosti HTC, ktorá daný model zapožičala na testovanie.