V porade štvrtý najväčší výrobca osobných počítačov na svete Lenovo, vyrába špeciálnu radu notebookov ThinkPad. Ich vlastnosti patria k tým najkvalitnejším a najvýkonnejším, avšak dizajn by sa niekomu mohol zdať „zastaralý“. Pozrime sa, čo všetko ma na ňom prekvapilo, či potešilo počas doby testovania.
Vďaka kampani na Buzzhunter, som sa zapojil do testovania notebookov od spoločnosti ThinkPro. Vybral som si model, s ktorým som ešte nikdy neprišiel do bližšieho kontaktu a preto bude táto recenzia skôr zameraná na to, ako vplýva notebook počas prvých momentov na používateľa.
Prvý dojem
Ihneď po vybalení z krabice držíte v ruke tenký matný notebook (bola to tenšia verzia 420 s označením slim), naozaj perfektný na dotyk. Po otvorení displeja zbadáte už tradičné prvky rady ThinkPad. Klávesnica bez numerickej časti, medzi klávesami červený trackpoint – ako pri IBM počítačoch spred 10-tich rokov. Niet sa čo čudovať, Lenovo je totiž nasledovníkom spoločnosti IBM ako výrobca originálnej výpočtovej techniky.
Pravdu povediac, som s týmto originálnym dizajnom bojoval dosť dlho. Dokončím myšlienku o klávesách, tie sú tvarované do značne archaických kriviek, aj keď ich povrch je na prácu veľmi vhodný. Ani po celodennom písaní ste na končekoch prstoch necítili zvláštne pálenie či svrbenie. Ich stláčateľnosť bola dosť veľká, alebo ak chcete hlboká a odpor bol primeraný. Takže písanie článkov, alebo zmlúv vám nebude robiť problém (samozrejme ak ste zvyknutí písať bez numerickej časti).
Zo spodnej časti nenájdete odnimateľnú batériu, vďaka čomu je notebook pevnejší aj pri prenášaní a manipulácií s ním.
Druhý dojem
Po otvorení Windowsu a krátkom používaní mi začal byť tento notebook bližší. Hlavne kvôli výkonu. Dvojjadrový procesor Intel Core i3 pracoval rýchlo a potichu. Výpočtové práce zvládal perfektne, bez najmenšej známky problémov. Skúsil som preto niečo náročnejšie na grafiku. Musím povedať, že aj napriek integrovanej grafike stíhal vykreslovať všetky detaily v hre plynule. Je to vďaka procesoru s grafikou Intel Graphics HD 3000. Takže staršie hry ako napríklad NFS Undercover si zahráte s vysokými detailami bez sekania.
Prekvapilo ma
Tak to, že ide o model, ktorý by mal mať určité vychytávky som vedel, ale aj tak ma milo prekvapili, keď som na ne prišiel počas testovania. Napríklad vyklopenie displeja do maximálnej možnej polohy a to až na 180°. Maximum možno nevyužijete, ale keď pracujete s notebookom na kolenách, tak vyklopenie displeja je potrebné čo najväčšie. S Lenovom máte aj rezervu.
Ďalšia fičúrka (aj keď to nie je nič nové) bola LED dióda vedľa Webcamery, ktorou si môžete prisvietiť na klávesnicu v noci. Naozaj to je užitočná vec. Poslednou, opäť nie unikátnou novinkou, ale na bežných notebookoch to vidieť zriedka, je DVD mechanika. Z notebooku nevychádza žiadna zásuvka na disky, čo pri prenosných počítačoch je výhodou. Mnohokrát pracujem s notebookom tak, že nemám okolo seba dostatok priestoru a naozaj nemám kde vysunúť mechaniku. Do Lenova vložíte disk podobne ako do autorádia v aute. Jednoduché a opäť praktické.
Zhrnutie
Pre mňa je to dizajnovo neatraktívny notebook, a preto by som radšej volil radu notebookov, ako napríklad niektorý model IdeaPad. Po výkonnej stránke je to naozaj dobrý prístroj na prácu bez zdržovania sa kvôli rýchlosti hardvéru. Keď príde na oddych, odreagujete sa aj nejakou tou hrou. Najviac mi však chýbala numerická klávesnica. Pri notebookoch to kedysi bolo jednoducho tak, no dnes je už veľmi veľa modelov, ktoré ju majú. Áno, je to na úkor veľkosti tlačidiel alebo aj samotnej veľkosti notebooku, a keďže išlo o 14″ veľký prístroj, tak sa to akceptovať dá.
Avšak rada ThinkPad je určená pre kanceláriu a business, preto sa kladie dôraz viac na funkčnosť a kvalitu ako zovňajšok. Ak vás oslovila značka Lenovo, môžete si vybrať niektorý z modelov u ThinkPro špecialistov na Slovensku.
Plusy
- Úplné otvorenie displeja aj v prípade zapojenia VGA
- Kliknutie myši aj pomocou stlačenia touchpadu
- DVD mechanika bez vysúvania
- Posúvanie webových stránok pomocou TrackPadu
- LED prisvietenie na klávesnicu
- WebCamera je mierne naklonená dole, a tak máte pri väčšom naklopení displeja príjemný kontrast a zároveň tvár na celú obrazovku
- Mne osobne sa páči pripojenie konektorov zo zadnej časti (nemáte na stole neporiadok)
- Lenovo Utilities software a doplnky v operačnom systéme pre uľahčenie práce a zrýchlenie prístupu
- Neprehrieva sa veľmi ani v prípade, že pracujete na mäkkom povrchu (perina,kolená)
- Relatívne tichý chod aj dobrý výkon procesoru Intel Core i3
- Dobrá výdrž batérie a naozaj rýchle nabíjanie
- Na 14″ notebook je prijateľná aj jeho váha
- Veľmi sa mi páčilo tenké vyhotovenie notebooku a rovnako aj displeja
- TouchPad podporuje gestá na posúvanie a približovanie
- Možnosť pripojenia do konektoru USB 3.0
- Konektor na 3G kartu
Mínusy
- Pre stlačenie funkčných kláves F1,F2, atď, musíce stlačiť ďalšie tlačídlo. Naopak to má miernú výhodu, pre ľudí, ktorí nepoužívajú funkčné klávesy tak často ako ja, a to ten, že na pridanie hlasitosti, jasu a iných úloh vám stačí stlačiť iba jednú klávesu
- Absencia numerickej klávesnice
- Zvyknutý som, že na ľavom dolnom rohu klávesnice je tlačítko Ctrl, v tomto notebooku je zamenené s tlačítkom Fn, ktoré pri stlačení aktivuje druhé možnosti kláves.
- Klávesy na klikanie myšou sú umiestene nad TouchPadom, na čo som si nemohol zvyknúť.
- Aj keď grafika Intel HD Graphics 3000 bola dostačujúca, vybral by som si radšej model s podporou samostatnej AMD Graphics HD 6630 2GB
- Musím tu napísať aj to, že pre mňa je vzhľad klávesnice značne dehonestujúci celý model. (opakujem, je to iba môj subjektívny pohľad)
- Rozlíšenie 1366×768 je postačujúce ale vzhľadom na kategóriu by som prijal aj 1600×900 pre jemnejšie detaily
- Neidentifikuje nabitie batérie kontrolkou LED (svieti rovnako ako počas nabíjania)
Video recenzia Lenovo ThinkPad E420s od ThinkPro.sk
Recenzia uskutočnená vďaka kampani: Buzzhunter,
Notebook Lenovo zapožičali špecialisti: ThinkPro,
Fotografie: PhotoMax